Yas Elder

اهداف یاس زرین نیاوران


1.  ارتقاء کیفیت زندگی، ارتقاء توانایی ها و سلامت جسمی و روحی سالمندان
2.  ایجاد نشاط، آرامش و امید به زندگی در سالمندان
3.  مراقبت و نگهداری صحیح از سالمندان با استفاده از تجهیزات و امکانات به روز در مرکزسالمندان
4.  ایجاد آرامش و امنیت خاطر برای سالمند، خانواده و بستگان او                                                                

خدمات رفاهی ، اجتماعی و پزشکی برای سالمندان

خدمات رفاهی ، اجتماعی و پزشکی برای سالمندان

 

 

آمارها نشان می دهد که جمعیت سالمند بالای 60 سال در ایران تا 20 سال آینده 4.2 برابر شود و به 17 میلیون نفر برسد. این در حالیست که کشور هیچ وقت با چنین حجم عظیمی از جمعیت سالمند روبرو نبوده و تجربه برخورد با این تعداد را نداشته است، ارائه خدمات بهداشتی- درمانی- توانبخشی و رفاهی به این عده کار آسانی نخواهد بود، به‌ویژه آنکه می‌دانیم با افزایش سن بر میزان بیماری‌های مزمن و ناتوان‌کننده‌ای چون آرتروز، سکته‌های مغزی و بیماری الزایمر که نیازمند مراقبت‌های خاص و مستمر هستند افزوده می‌شود. ضرورت توجه به نیازهای این گروه از مردمان کشور بیش از یک دهه است که بر دولتمردان و سیاستگذاران ما آشکار شده است.

توجه به مسائل و مشکلات دوره سالمندی از جهات زیر ضرورت دارد:

بُعد اخلاقی: متاسفانه برخورد اکثر جوامع با سالمندان منصفانه نیست و غالبا به آنها به دیده قشر مصرف‌کننده، غیر فعال و بی‌حاصل نگریسته می‌شود و ظاهرا این واقعیت که سالمندان قشر سازنده دیروز بوده‌اند و این حق مسلم آنان است که از تلاش دیروز خود، امروز بهره‌مند شوند به فراموشی سپرده می‌شود. از آنجا که رعایت عدالت و حفظ عزت و کرامت انسان یکی از بنیادی ترین اصول مورد توجه اسلام است و خصوصا احترام به سالمندان در اسلام سفارش شده است، رسیدگی به امور سالمندان و رفع مشکلات و معضلات آنان یکی از تکالیف مذهبی و اخلاقی هر مسلمانی خواهد بود.

بُعد قانونی :اصل 29 قانون اساسی، برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، بی‌سرپرستی، بد سرپرستی و خدمات بهداشتی درمانی را از حقوق مسلم آحاد مردم دانسته و دولت را مکلف کرده است که از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردمی در تحقق این اصل اهتمام کند.

افراد سالمند قابلیت‌های احیا شونده محدودی دارند و بیش از دیگر بزرگسالان در معرض بیماری، سندرم‌ها و کسالت هستند. زیست‌شناسی سالمندی، تحت عنوان پیری مطرح می‌شود. اکنون شش میلیون و 400 هزار سالمند بالای 60 سال در ایران وجود دارد که این رقم 8.3 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

مطالعات جهانی به افزایش روزافزون مشکلات رفاهی ، اجتماعی ، خدماتی و پزشکی در میان جمعیت سالمند در جوامع مختلف دنیا اراشاره دارد و فقط در حوزه پزشکی گفته می شود در حال حاضر 36 میلیون نفر مبتلا به آلزایمر و 4.3 میلیون نفر مبتلا به پارکینسون در سراسر جهان هستند. پیش بینی ها حاکی است که با توجه به افزایش جمعیت سالمند در جهان، آمار مبتلایان به آلزایمر تا سال 2050 به 115 میلیون نفر و مبتلایان به پارکینسون به 9 میلیون نفر خواهد رسید. آلزایمر و پارکینسون از جمله مهمترین بیماری های سیستم عصبی دوره سالمندی است که به گفته متخصصان، با توجه به سیر افزایش جمعیت سالمند در ایران در صورت نبود اقدامات پیشگیرانه لازم، در سال های آتی شیوع بالایی می یابد.

برای حل مشکلات سالمندان، کشورهایی که پیش از ما با پدیده سالمندی رو‌به‌رو بوده‌اند تدابیری اندیشیده‌اند،ایران نیز مانند سایر کشور‌های در حال توسعه با کمبود منابع مالی و انسانی لازم برای ارایه خدمات به سالمندان رو‌به‌رو است؛ بدیهی است برنامه‌ریزی برای توزیع اثربخش و عادلانه خدمات نیاز به شناخت صحیح جمعیت گیرنده خدمت دارد. بدون این شناخت منابع مصرف می‌شوند بدون آن که تاثیری پایدار داشته باشند. به‌عبارت دیگر، راهکارهای ما باید بر آمده از نیازهای ما باشند و تعیین این نیازها وابسته به مطالعه نیازسنجی عمومی و منطقه‌ای در کشور خواهد بود. مرکز خدماتی ، مراقبتی یاس زرین نیاوران با بهره گیری از کارشناسان مجرب در زمینه برنامه ریزی های رفاهی ، آموزشی و توانبخشی ، به دسته بندی و تامین این نیاز ها در حوزه های اجتماعی ، فرهنگی و بهداشتی درمانی پرداخته است .

 

فیلم های مرکز یاس زرین

چه کسی آنلاین است؟

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نظرات شما در توییتر

 هانیه : متشکرم از همه خدمات عالی و خوبتون     images

 لاله : ممنونم از زحمات خانم دکتر اکبری حال پدرم روز به روز بهتر شده است    images223 

   مرجان : بعلت نبودن در ایران این بهترین مرکز نگهداری برای پدر و مادرم هست     images22